5 piece french wardrobe

I våras var det så mycket på mina listor in att jag började överväga köpstopp i ett år. Jag funderade fram och tillbaka över sommaren, tänkte ut regler för hur jag skulle kunna köpstoppa och samtidigt lösa hålen i min garderob.

Det känns himla konstigt att jag fortfarande upplever att jag har hål i min garderob eftersom det jag har köpt en hel del kläder i år, men samtidigt har sex år av graviditet, ammande och föräldraledighet tagit ut sin rätt. När jag började med kapselgarderobstänket var fortfarande de allra flesta kläderna från långt innan jag blev gravid med storasyster, och ganska många plagg var dessutom nödlösningar shoppade på loppis som blivit kvar för att jag kände att ska jag rensa ut alla såna plagg så har jag knappt några plagg kvar. Förutom att många av kläderna alltså var slitna så känner jag framför allt att jag bytt stil, och kropp, efter barnen fötts och att många plagg helt enkelt inte passar längre.

Det hela slutade hur som helst med att jag kom fram till att jag inte ska ha något köpstopp. Jag kände att det blev för många undantag samtidigt som jag heller inte kände för att klara mig utan regnbyxor, höstkängor och handskar bara ”för att”. Jag tror helt enkelt att jag har lite för många ”basplagg” som saknas för att ha ett regelrätt köpstopp. Samtidigt vill jag göra något för att främja ett konstruktivt shoppingmönster.

Lösningen jag testar nu är 5 piece french wardrobe. Ett begrepp som jag stött på i olika sammanhang men inte riktigt förstått vad det var. (I början trodde jag helt enkelt att det var en garderob med bara fem plagg.) Det är helt enkelt en garderob som uppdateras med fem nya plagg per säsong. Tanken är att skapa en mer genomtänkt garderob och ett mer medvetet shoppande där fokus ligger på kvalitet och samstämmighet. Tanken med 5 piece french wardrobe är också att bygga en garderob av basplagg vilket passar mig perfekt. Här skriver bloggaren Sartreuse en läsvärd introduktion till begreppet.

Jag är inte helt säker på att jag kommer att känna ett behov av fem nya plagg per säsong, så jag har en tanke om att det kanske räcker med fem plagg per höst/vinter och vår/sommar men vi får se.

Min lista för höst/winter 2016 är hur som helst följande:
– En par regnbyxor
– Ett par handskar
– Ett par höstkängor
– Ett par kostymbyxor/slacks
– En grå ulltröja

Ovanstående är fem basplagg som jag känner kommer komplettera min garderob perfekt och fylla reella behov. Jag tror att konceptet kommer att passa mig bra eftersom det gör att köpen blir planerade och genomtänkta. Det kan vara värt att nämna att konceptet inte har någon ”shoppingperiod” utan plaggen införskaffas helt enkelt när det perfekta exemplaret hittas. Mer rätt för mig som har begränsad tid för shopping och också föredrar ganska lång betänketid innan ett plagg köps.

Jag kommer att testa konceptet nu och återkommer senare med hur jag tycker att det fungerar! Någon som vill haka på?

 

 

5 reaktioner på ”5 piece french wardrobe

  1. Låter intressant! Har läst lite om konceptet innan men nu klickade jag loss i länkarna (lille ville kolla på en, ursäkta ointresset, men urtråkig film som var 35 minuter, hej scrolltid!) Skrev inte ekoenkelt något om detta för ett tag sedan? Vet du om hon fortsatte?
    För mig känns kommande år som ytterligare ett pausår i mitt garderobsbygge. Efter amningen är klar kanske jag ska prova dock…
    Har du redan hittat något av plaggen?

    • Jag har faktiskt redan köpt två av plaggen! 😀 Ett par byxor i ull från Filippa K och ett par handskar från Hestra. Och lade faktiskt idag en beställning på ett par kängor från Kavat när jag såg att de var nedsatta med 20%. Hittade också en ulltröja som hade varit perfekt om den inte varit slutsåld. Hade kollat runt efter dessa fem plaggtyper ett bra tag innan jag planerade blogginlägget då jag som sagt tycker att det varit plagg som verkligen saknats i min garderob. (Skor och handskar hade jag liknande tidigare men slet ut dem förra säsongen.)

  2. Men igenkänningen i hålen i garderoben. Jag tror verkligen inte på att ha för mycket, men ibland känns det som att jag inte har något alls. Måste helt klart kolla in det här – låter ju smart!

  3. Pingback: Hur gick det med min 5 PIECE FRENCH WARDROBE? – Ekomamma i stan

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s